Çatışmayı gören de duyan da yok: İnfaz şüphesi artıyor!

Köyceğiz’de çatışmada yaşamını yitirdiği iddia edilen 6 kişinin infaz edildiği şüpheleri devam ediyor. Yöre sakinleri, Toparlar Şelalesi’nin uğrak bir yer olduğunu, bölgede mağara ya da gizlenecek mekanlar bulunmadığına dikkat çekerek, yoğunluklu silah sesleri duymadıklarını belirtiyor. Cenazelerini alan 2 aileye de ön otopsi raporu verilmedi

 

 

 

Muğla’nın Seydikemer ve Ortaca bölgesinde 4 Ekim’de gözaltına alınan 7 kişi darp edildikten sonra, çırılçıplak ters kelepçeli bir şekilde gözaltına alındı. Bu anların fotoğrafları sosyal medyada da servis edildi. Fotoğrafların yankısı  devam ederken, Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Toparlar Şelalesi bölgesinde kırsal alanda “PKK’lilerle askerler arasında çatışma çıktığı” öne sürüldü. Çatışmada 5 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, bir gün sonra aranan 2 kişiden birinin de el yapımı patlayıcının patlaması ile yaşamını yitirdiği iddia edildi. Olaylarla ilgili şu ana kadar tek açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu, “Örgüt Lazkiye üzerinden Akdeniz ve Ege’ye açılmak istiyor” dedi. Cenazeler ailelerine teslim edilmeye başlanırken, yaşamını yitirenlerin “infaz edildiğine” ilişkin şüpheler de artıyor.

 

 

Neden Köyceğiz?

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Muğla’dan Köyceğiz’e giderken 5 farklı yerde arama noktaları kuruldu. Şüpheli araçlar durdurularak tek tek aranırken, Genel Bilgi Taraması (GBT) işlemleri yapılıyor. Çatışma yaşandığı iddia edilen Toparlar Şelalesi ve çevresindeki kırsal alanda ise operasyon devam ettiği gerekçesi ile girişlere izin verilmiyor. Dağlık ve yoğun çam ormanları ile kaplı alanda PKK’lilerin olması bölge halkı tarafından şaşkınlıkla karşılanırken, kent sakinleri “Köyceğiz ne alaka” sorusunu soruyor. Bölge sakinleri. “Köyceğiz ticari olarak önemi olmayan bir yer. Ve yine Muğla’nın diğer bölgelerine göre de mağara ya da gizlenecek yerlerin olmadığı bir yer” diyor.

 

 

Çatışma sesi duyan yok!

 

 

Bakan Soylu’nun “Örgüt Lazkiye’den Ege ve Akdeniz’e açılmak istiyor” açıklamasının ne amaçla yapıldığı anlaşılmazken, Köyceğiz’in Ege Denizi ile tek bağlantı noktası Köyceğiz Gölü. Bir ayağı Ege Denizi’ne açılan göl üzerinden Köyceğiz’e ulaşmak ise imkansız olarak değerlendiriliyor. Yöre sakinleri bunu göl ve çevresindeki kırsal alanların zorlu koşullarına bağlıyor. Yine bölgede 5 Ekim’den iki hafta önce başlayan hareketlilikten de bahseden yöre sakinleri, hareketlilik başlamadan 2 hafta önce Köyceğiz’de karakolların etrafı ile otogar ve kentin önemli noktalarında uzun namlulu silahlı askerleri görmeye başladı. Yöre sakinleri, şimdiki hareketliliği yaşananlara bağlasa da bölgede yoğun bir çatışma sesi de duymadıklarını ekliyor. Gece saatlerinde bölgede hırsızlığa karşı birkaç el silah sesinin her zaman duyulduğunu belirten yöre sakinleri, olayın yaşandığı gün farklı yoğunlukta bir çatışma sesine de şahit olmadıklarını belirtiyor. Bir kısım yöre sakini ise, birkaç defa silah sesi duyduklarını ancak çatışma olup olmadığını anlamalarının mümkün olmadığını dile getiriyor.

 

 

‘Çatışma oldu’ denilen yer uğrak bir bölge 

 

 

Bölgede bir çatışma yaşanıp yaşanmadığı, infaz olup olmadığı şüphelerinin artmasının bir diğer nedeni de çatışmanın yaşandığı yer olduğu iddia edilen Toparlar Şelalesi ve çevresindeki kırsal alan. Toparlar Şelalesi turizm potansiyeli düşük olan Köyceğiz’deki en ünlü turistik bölge. Her sabah spor yapmak için onlarca kişinin uğrak yeri olan Toparlar Şelalesi’nin yanı sıra gün içinde Şelale ile Köyceğiz’in kırsal bölgelerinde doğa yürüyüşleri de yapılıyor. Ancak 5 Ekim’de yaşanan olaylardan bu yana bölge fiili olarak “askeri güvenlik bölgesi” olarak ilan edilmiş durumda. Sabah sporundan doğa yürüyüşüne katılanlara kimsenin 5 Ekim’de yaşananlara dair bilgisi söz konusu değil. Bölge sakinlerinin çatışma yaşandığı yönünde net bir söylem içine girmemesi kuşkuları artırırken, cenazelere dair Avukat Günfer Karadeniz’in söylemleri de infaz şüphesini güçlendiriyor.

 

 

Ön otopsi raporları da verilmedi

Cenazelerini teslim alan ailelerle birlikte morga giden Avukat Günfer Karadeniz, daha önce de çok sayıda otopsiye girdiğini ancak ilk defa böylesi bir durum ile karşılaştığını ifade ediyor. Karadeniz, cenazelerin yüzlerinde ve vücutlarının ön taraflarında bir kurşun izi göremediğini dile getirirken, otopsi işlemi sırasında vücudun ön tarafında kurşun izi göremediğini belirtiyor. Cenazelerin sırt bölgesine bakma şansı olmadığı için inceleyemediğini belirten Karadeniz, infaz şüphesini tekrar dile getirirken, ölü muayene ve ön otopsi raporlarının da cenazelerini teslim alan ailelere ve avukatlara verilmemesi şüpheleri arttırıyor.

 

 

Savcı açıklama yaptı, fotoğrafları görmedi!

 

 

 

Öte yandan Muğla’da yaşanan ‘çıplak işkence’ ve ölümlerle ilgili Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz’dan ilk açıklama geldi. Yavuz, yaptığı açıklamada rakamlar vermekle yetindi.

 

Yavuz, Köyceğiz ve Seydikemer bölgesinde 19 PKK’li tespit ettiklerini öne sürerken, “Soruşturma kapsamında şu ana kadar 8 tutuklu bulunurken 5 kişi operasyonda öldürüldü ve bir kişi ise kendisini patlatarak öldürdü. Halen gözaltında 4 kişi bulunurken bir kişinin de arama çalışmaları devam ediyor. Firari olan teröristin de en kısa sürede yakalanacağını değerlendiriyoruz” diye belirtti.

 

Başsavcı Yavuz tarafından yapılan açıklamada sosyal medyada yayınlanan fotoğraflara ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığı yönünde bir ifade kullanılmadı.

 

 

3 kişi tutuklandı

Öte yandan dün çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 3 kişinin çıplak fotoğrafları yayınlananlarla birlikte gözaltına alınan İsmail Bozdağ, Mustafa Yiğiner ve kuzeni Adnan Yiğiner olduğu öğrenildi. Diğer 5 kişinin gemi mürettebatı olduğu iddia edilirken, isimlerinin Ahmad Abodag, Muhamed Reşo, Osama Souini, Vanis Vip ve Mehmet Çiftçi olduğu öğrenildi.

 

1habervar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir