Hopa halkı Saray faşizmine karşı mücadele sözü verdi

Hopalılar bugün “Ne darbe ne dikta” diyerek yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşü engellemeye çalışan polisin barikatlarını aşan hopa halkı mücadele sözü verdi

Hopalılar “Ne darbe ne dikta” diyerek bugün (09 Kasım) saat 13:00’da Hopa Parkı’nda bir araya geldi. Kitle toplanmanın ardından “Karanlığa teslim olmayacağız” pankartı ile yürüyüşe geçti.

 

Ellerinde Cumhuriyet gazetesi ile yürüyen kitlenin önünü eylem yasağını bahane eden polis kesmek istedi. Hopalılar ise engellemelere rağmen polis barikatını aşarak eylemlerine devam etti. Hopalılar polise “Sahil köşelerinde çocuklarımızı zehirleyen uyuşturucu  torbacılarını engelleyin. Onların önüne barikat kurun bu ülkeyi yağmalayanların önüne barikat kurun”  diyerek tepki gösterdi. Çevrede bulunan esnaf ve Hopalılar da alkışlarla eyleme destek verdi.

 

Yürüyüş esnasında sık sık “Katil AKP hesap verecek”, “OHAL değil acil demokrasi” sloganları atıldı. Yürüyüş sonunda Metin Lokumcu meydanında basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

 

 

Basın açıklamasında öne çıkanlar ise şöyle:

“AKP ülkeyi karanlığa götürüyor. Darbe bahanesiyle ülkede OHAL ilan edip ülkeyi yaşanmaz hale getirdiler. Muhalif olan her kesime saldıran AKP, Cumhuriyet gazetesi başta olmak üzere basına karşı operasyonlar başlattı. 9 Cumhuriyet gazetesi yazarı ve yöneticisi tutuklandı.

6 milyon yurttaşın oyunu almış HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 9 milletvekili daha tutuklandı. CHP Genel Başkan yardımcısı Bülent Tezcan kurşunlandı. Kısacası AKP ülkemizi kaosa sürüklüyor. Ancak biz Saray faşizmine boyun eğmeyeceğiz. Her sokak her mahallede daha güçlü şekilde mücadele edip bu düzene dur diyeceğiz”

 

Sendika.Org

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir